Jakie są kary za obstawianie u nielegalnego bukmachera?

Polski rynek zakładów bukmacherski znacząco różni się od tego światowego. Główną różnicę stwarza u nas ustawa hazardowa, która mocno go ogranicza i jest odpowiedzialna za jego specyfikę. Z uwagi na to jeżeli interesują nas bukmacherzy online, nie powinniśmy wybierać dowolnego z nich. Nie powinniśmy, a raczej nie możemy – nie każdy z nich bowiem działa w zgodzie z polskim prawem, a kary za obstawianie u nielegalnego bukmachera sa bardzo wysokie. Jak jednak dowiedzieć się, czy dany bukmacher jest legalny, czy też działa poza prawem? W jaki sposób zdobyć taką pewność i nie wplątać się w kłopoty? To wszystko wytłumaczymy w naszym dzisiejszym poradniku.

kary za obstawianie u nielegalnego bukmachera
Jakie są kary za obstawianie u nielegalnego bukmachera?

Warto wiedzieć: choć wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce są wypisani na oficjalnej stronie MInisterstwa Finansów, patrzenie na nią za każdym razem może być męczące. Dlatego w tym poradniku wypiszemy wszystko to, co wprost sugeruje, że dany bukmacher jest legalny.

Legalni bukmacherzy w Polsce – kim oni są?

Na sam początek – prosta sprawa. Kim tak właściwie są legalni bukmacherzy w naszym kraju? Otóż są to firmy, które działają w zgodzie z obowiązującym prawem, ale też pozyskali licencję na prowadzenie tego typu działalności. Mogą ją dostać od Ministerstwa Finansów, ale dopiero po spełnieniu kilku warunków. Choć wiele z nich z pewnością nie jest publicznie znana i ma związek z technikaliami, do tych oczywistych zaliczyć można:

 • rozliczanie się z podatków w naszym kraju,
 • posiadanie polskiej siedziby,
 • zapewnianie bezpieczeństwa klientom,
 • weryfikowanie klientów,
 • pozbycie się (lub nie wprowadzanie) oferty związanej z kasynem – wyjątkiem są gry karciane, na które Ministerstwo Finansów wydało zgodę.
superbet zakłady
Bonus w Superbet – kod promocyjny: BETONLINE

Licencja przydzielana jest osobno na działalność stacjonarną i internetową. W skrócie oznacza to tyle, że bukmacherzy w Polsce mogą legalnie prowadzić swoje lokale naziemne, ale nie muszą mieć pozwolenia na prowadzenie swojej działalności w Internecie.

Po czym rozpoznać legalnych bukmacherów?

Choć bukmacherzy działający w naszym kraju nielegalnie starają się jak najlepiej wtopić w otoczenie i tak właściwie nie odróżniać się od swojej w pełni legalnej konkurencji, nie robią tego w sposób perfekcyjny (bo nie w każdym aspekcie mogą to robić). W związku z tym łatwo już po spojrzeniu na kilka elementów bukmacherskich serwisów internetowych zrozumieć, czy ma się do czynienia z bukmacherem działającym w zgodzie z polskim prawem, czy też obcuje się z bukiem bez licencji. Poniżej przedstawiamy kilka z tych właśnie elementów.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1640 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetBETONLINE
eFortuna.pl2720 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE
 • Domena bukmacherskiego serwisu internetowego. Nielegalni bukmacherzy często korzystają ze swoich zagranicznych domen, poprzedzając je subdomenami “pl.” lub dodając do nich końcówkę “/pl/”. To powinno nas alarmować. Wyłącznie legalni bukmacherzy mogą posługiwać się polskimi domenami (nazwabukmachera.pl) – jeżeli więc mamy z taką do czynienia, najprawdopodobniej przebywamy na legalnej stronie. Pamiętajmy jednak, że polski rząd mógł przeoczyć pewne przypadki. Nie bazujmy więc wyłącznie na tym elemencie.
 • Siedziba w Polsce. Aby bukmacher mógł rozliczać się w naszym kraju, musi posiadać w nim swoją siedzibę. Bukmacherzy online często korzystają ze swoich przedstawicieli (dlatego wielu działa w Polsce pod tą samą nazwą firmy, ale różną nazwą marki) – nie ma w tym nic złego. Po prostu ona bierze pełną odpowiedzialność za wszystko to, za co powinna ją brać.

UWAGA: Polski bukmacher Betfan z kodem promocyjnym BETONLINE oferuje cashback 600 PLN + 60 PLN bez ryzyka! Rejestracja z kodem na www.Betfan.pl.

 • Licencja. Wyjaśniliśmy już, że legalni bukmacherzy w Polsce muszą posiadać licencję na prowadzenie swojej działalności. To jednak nie wszystko. Polskie prawo wymaga od nich tego, by numer tej licencji publikowali na swojej stronie internetowej. Mają w tym jednak pełną dowolność. U niektórych zatem znajdziemy go w stopce serwisu internetowego, a u innych – w jego regulaminie. Pewne jest jednak, że gdzieś musi on się znaleźć.
 • Informacja o wymaganym wieku. Każdy legalny bukmacher musi informować swoich klientów o tym, że muszą oni mieć osiemnaście lat, by brać udział w zakładach wzajemnych. Brak takiej informacji może być dla nas podejrzany.
 • Brak oferty na kasyno. Legalne usługi związane z kasynem online mogą być świadczone wyłącznie przez podmiot należący do polskiego rządu (Totalizator Sportowy). Jest tutaj jednak jeden wyjątek – gry karciane, w których nie bierzemy udziału w prawdziwych rozdaniach, ale typujemy ich symulacje. Te są legalne. Maszyny slotowe nie mogą jednak znaleźć się u żadnego polskiego operatora.
typowanie zakładów za darmo
Obstawianie zakładów bez ryzyka w STS online
 • Lokale stacjonarne. Oczywiście, bukmacherzy online nie muszą działać również stacjonarnie. Co więcej, coraz większa ich liczba przenosi się w całości do Internetu. Mimo wszystko lokal stacjonarny daje nam pewność, że dany bukmacher działa w naszym kraju w pełni legalnie i nie ryzykowałby prowadzenia serwisu internetowego bez licencji. Jeśli więc kojarzymy taki punkt z okolicy, możemy mieć pewność, że należy on do legalnego bukmachera.
 • Sprawy techniczne. Legalny buk musi dawać nam możliwość wypłacenia środków wyłącznie na nasze konto bankowe (jest to regulowane ustawą hazardową i nie da się tego ominąć). Musi też wymagać od nas zweryfikowania swojego konta poprzez wysłanie mu skanu lub zdjęcia naszego dowodu osobistego (może to być też paszport). Jeśli nie ma takowego wymagania, nie jest to buk legalny.

Oczywiście pamiętajmy, że całkowitą pewność co do legalności bukmachera da nam jedynie sprawdzenie tego, czy znajduje się na oficjalnej liście Ministerstwa Finansów. Jeżeli jednak dana firma spełnia przynajmniej kilka z powyższych wymagań, możemy być bardziej niż pewni jej uczciwości i tego, że będziemy mogli jej zaufać.

Superbet legalny bukmacher onlineBonus
Cashback1300 PLN
Bonus na start200 PLN
Freebet bez depozytu34 PLN
Bonus za aplikację20 PLN
Kod promocyjnyBETONLINE
Rejestracjawww.Superbet.pl
Nowa oferta bonusów legalnego bukmachera Superbet

Jakie są kary za obstawianie u nielegalnego bukmachera?

Nie jest tajemnicą, że typowanie w obrębie serwisów internetowych należących do bukmacherów, którzy nie posiadają swojej licencji na świadczenie usługi zakładów wzajemnych grozi konsekwencjami. Te bywają dotkliwe, choć ta dotkliwość zależy od skali wykroczenia. Podstawą jest tutaj grzywna mogąca sięgać aż dziesięciokrotności stawki sumarycznej zakładów zawartych poza prawem. W poważniejszych przypadkach sprawą może zająć się sąd i prokuratura – zwłaszcza jeśli dana osoba nagminnie dopuszcza się typowania u bukmacherów bez licencji.

5 / 5. Ocen: 1

Zakłady bukmacherskie

Polskie firmy bukmacherskie