Oglądanie meczów jest czymś, co każdy typujący najczęściej aktywnie praktykuje. Z tym jednak, że większość osób traktuje je jako możliwość odprężenia się i sprawdzenia tego, czy dane zdarzenie wytypowało się prawidłowo. Rzeczywistość jednak pokazuje, że każde kolejne spotkanie może być prawdziwą kopalnią wiedzy analitycznej, której szkoda byłoby nie wykorzystać. Oglądając jeden mecz jesteśmy w stanie zdobyć więcej informacji, aniżeli przeglądając statystyki całymi godzinami. Musimy tylko wiedzieć, na co zwracać przy tym największą uwagę. W naszym dzisiejszym poradniku postaramy się to nakreślić.

Jak analizować transmisje meczów? – krok po kroku
Oglądanie meczów możemy przekształcić w ich dokładne i skrupulatne analizowanie. Choć brzmi to jak coś pozbawiającego nas kompletnie frajdy z tegoż oglądania, wcale nie musi takim być. Wystarczy bowiem, że będziemy wiedzieli, na co w tym wszystkim zwracać uwagę. Pamiętajmy też, że nie musimy analizować meczów toczących się na żywo. Jeśli tylko mamy na to czas, możemy wziąć pod lupę spotkania już zakończone – często są one publikowane w Internecie. Jeśli jednak tego czasu mamy nieco mniej, powinniśmy poszukać skrótów meczów. Choć te są znacznie uboższe w informacje, wciąż potrafią dostarczyć ich nam na tyle dużo, by móc na nich pracować nad dalszą analizą. Jak jednak zabrać się za analizę pełnego spotkania sportowego?
1. Odpowiednio przygotujmy się do meczu
W czasie spotkania sportowego nie będziemy mieć czasu na to, by rozpoznawać zawodników i szukać ich nazwisk, pozycji i innych. Szkoda go będzie marnować również na to, by sprawdzać, na jakim etapie znajdują się rozgrywki. Właśnie dlatego do oglądania powinniśmy przygotować się zawczasu, wyposażając się we wszystkie podstawowe informacje. Pamiętajmy, że analiza transmisji meczu nie powinna być jedyną i podstawową, jakiej dokonamy, a zaledwie dodatkową, uzupełniającą.
Oczywiście bardzo możliwe, że mecz, którego transmisję będziemy oglądać wytypowaliśmy już wcześniej. Wtedy najczęściej już posiadamy na jego temat odpowiednio dużo informacji, by później je poszerzać.
2. Sprawdźmy ustawienie
Ustawienia obu zespołów doskonale wskazują na ich taktykę na konkretny mecz, ale też podkreślają, na jakich zawodników one stawiają. Pamiętajmy, że formacje potrafią zmieniać się w czasie meczu – powinniśmy zauważyć takie zmiany i zwrócić uwagę na to, co tak właściwie je wywołuje.
Ustawienie to podstawa, od której tak właściwie powinniśmy zacząć, a która warunkuje wiele pozostałych elementów.
3. Słuchajmy komentatora
Komentator nie tylko relacjonuje mecz, który właśnie oglądamy, ale i dostarcza całego mnóstwa informacji na jego temat. Takich, których my moglibyśmy nie wiedzieć. Komentator często mówi nam o:
- ciekawostkach z życia piłkarzy i ich planach na przyszłość,
- aktualnych problemach i sukcesach obu drużyn,
- jakości murawy i jej wpływu na grę,
- ciekawych statystykach, które często się pomija,
- sytuacji pozaboiskowej, która często odbija się na zachowaniu na boisku.
Oprócz tego komentator oczywiście pozwala nam lepiej odnaleźć się na boisku i doskonale wiedzieć, kto aktualnie przebywa przy piłce.
ZOBACZ: Jak obstawiać Formułę 1 | Czym są sporty wirtualne
4. Przyjrzyjmy się formie poszczególnych zawodników
Forma to rzecz absolutnie podstawowa w każdym sporcie. Analizując ją, zwróćmy największą uwagę na kluczowych zawodników. Jeśli “dyrygenci” nie radzą sobie na boisku, bardzo możliwe, że są poza formą, a to może odbić się na całym zespole. Dobra forma to pokazywanie się do gry, częste przebywanie przy piłce, umiejętna gra bez niej, stwarzanie sobie okazji. Wiele tu zależy od pozycji, na której gra zawodnik. Formę buduje się przez wiele spotkań i rzadko kiedy zmienia się ona diametralnie z meczu na mecz. Jej ocena w czasie spotkania może więc dać nam wiele do myślenia na każdy kolejny mecz.
5. Obserwujmy zdarzenia losowe
W czasie meczu często może dojść do sytuacji, w której dany zawodnik zostanie sfaulowany, a całość zakończy się jego kontuzją. Zdarza się, że ta może wykluczyć go z udziału w nadchodzących meczach – a to rzeczywiście może wpłynąć na rozkład sił w ich obrębie. Musimy na to zwracać uwagę. Kontuzje nie zawsze wykluczają – mogą jednak mieć wpływ na sprawność, motorykę czy po prostu formę.
Jeśli zauważymy, że trener zabiera zawodnika z boiska, to również powinniśmy odnotować. Zwykle nie dzieje się to bez powodu. Do nas należeć będzie znalezienie takowego. Zdarzeń losowych bywa dużo, a my powinniśmy nadawać priorytet tym, które będą mogły mieć rzeczywisty wpływ na przebieg kolejnych meczów.
Czy bukmacherzy ułatwiają analizowanie meczów?
Najlepsi bukmacherzy online w Polsce starają się jak najbardziej ułatwić analizowanie meczów – nie tylko publikując liczne statystyki, a nawet poradniki związane z obstawianiem. Wielu spośród nich daje nam również dostęp do darmowych transmisji meczów, mających za zadanie nie tylko ubarwić ofertę spotkań na żywo, ale też pomóc w zdobywaniu doświadczenia w typowaniu. Oczywiście ciężko jest powiedzieć, który buk jest pod tym względem najatrakcyjniejszy. Każdy bowiem prezentuje zgoła odmienną ofertę, zależną od tego, z kim nawiązał współpracę i jaką licencję udało mu się pozyskać.
Obiektywnie rzecz ujmując, najlepiej w kontekście darmowych transmisji meczów wygląda oferta bukmacherów STS i Fortuna. Obu udało się pozyskać licencję na niemiecką Bundesligę, hiszpańską La Liga, włoskie Serie A, ale i francuskie Ligue 1. Fortuna dodatkowo pozwala na oglądanie meczów 1. Ligi, której jest tytularnym sponsorem. Obaj legalni bukmacherzy nie dają jednak możliwości oglądania wyłącznie piłki nożnej. Znajdziemy u nich również tenis, hokej, koszykówkę czy piłkę ręczną, ale też e-sport. Choć ten ostatni jest ogólnodostępny w Internecie, cieszyć może fakt, że transmisje z niego są możliwe do zobaczenia bez opuszczania strony ofertowej.
W kontekście darmowych streamów meczów na uwagę zasługuje też eWinner, który stworzył jedyne miejsce do oglądania 2. Ligi piłkarskiej (nie jest ona emitowana nawet w telewizji). Swoje transmisje przygotował również Superbet – w dodatku na wiele różnych dyscyplin i rozgrywek.